AVATUD NOORTALUNIKUD


“Avatud Noortalunikud” on ürituste sari, mille käigus meie liikmed tutvustavad oma talu ja jagavad vahetult enda kogemusi ettevõtjana: kuidas alustada, millised on olnud suuremad väljakutsed, mida sektorisse sisenejad just selles valdkonnas tähele panema ja arvestama peaksid?


EELNEVAD ÜRITUSED


29. SEPTEMBER KOKSVERE JA RAISMIKUOJA

Avatud Noortalunikud ürituste sari viis seekord tutvuma teravilja kasvatamise ja väärindamisega.

Koksvere Veskis ja Raismikuoja talus tegeleb MTÜ Eesti Noortalunikud liige Märtin Rõõmusaar mahe- ja tavateraviljakasvatusega ligikaudu 400-l hektaril, erinevaid tooteid on veski sortimendis 30 ringis. Koksvere veskis valmivad peamiselt maheteraviljast tooted, mida müüakse üle Eesti. Lisaks teraviljale kasvatab Märtin mahedalt lina ning valmistab linaõli ja jahu.

Lisaks arutleti võimalusi, kuidas leida ressurssi teha rohkem koostööd teiste riikide esindusorganisatsioonidega ja arutleti valdkonna trendide ja väljakutsete üle.

Täname Märtinit oma tegemisi tutvustamast ja külastajaid inspireerimast.

Jõudu ja edu Märtin Rõõmusaar Koksvere veski ja Raismikuoja talu arendamisel!


28. JUULI SADALA AGRO

Avatud Noortalunike ürituse raames külastasime 28ndal juulil Sadala Agrot Jõgevamaal.

Oma ettevõtmisi tutvustas Põllumajanduse tippjuht Ahti Kalde, kes arendab tootmist kokku 10 000 hektaril.

Sadala Agro praktikaid põllumajanduses iseloomustavad avatus ja innovaatilised lahendused, ettevõttes on kasutusel mitmeid säästlikke ja nutikaid tehnoloogiaid, mida mujal Eestis veel ei rakendata.

Külastusel sai kaetud väga erinevaid valdkondi: piimakari, teravili, mahetootmine, taastav põllumajandus, ettevõtte arendamine, juhtimine.


08. JUUNI AHISILLA TALU

“Avatud Noortalunikud” on ürituste sari, mille raames MTÜ Eesti Noortalunikud liikmed tutvustavad oma ettevõtteid. 11-nes üritus toimus 8-ndal juunil Ahisilla taluaias kus Kelli ja Timo kasvatavad köögiviljasid, lilli ning rohumaa kanu. Kanasid kahjuks külastuse hetkel kodus ei viibinud, küll aga said huvilised tutvuda äsjavalminud mobiilsete kanalatega ning üle vaadata tärkavad taimed. Pererahvas on vastu minemas oma teisele hooajale.

Ahisillal sirguvad taimed nii avamaal kui ka 300 ruutmeetri suuruses kasvuhoones, suurem osa saaki valmib aga populaarsust koguvates permapeenardes.

Turustamisel rakendatakse otse peenrast tarbija taldrikule meetodit, seega hoiustamiseks investeeringuid tehtud ei ole. Ettevõtluse alustamisel on kasutatud meede 6.1 vahendeid.

Talus peetakse lugu ringmajandusest: kanad annavad köögiviljakasvatusele väärtuslikku väetist ja saavad vastutasuks ebastandardsed aiasaadused endale.

Kohal oli üle 20 huvilise, muljed võeti kokku grillides ja kohalikku toitu proovides.

Järgmine ühiskülastus on planeeritud juba juuli lõppu!


15. SEPTEMBER VILJANDIMAAL

Järjekorras kümnes “Avatud Noortalunike” üritus toimus 15. septembril Viljandimaal, kus oma tegemisi tutvustasid Koorti Kartul ja Mahe Eeriksaare

Kohtumist alustasime Koorti Kartulist, mis on asutatud 2005. aastal. Tegemist on 2 kartulikasvataja, Märt Laansalu ja Janek Lass´i, ühise ettevõttega, mis on loodud selleks, et pakkuda kartulit ja juurvilja nii pestult kui kooritult. Firmas tegeletakse kartuli, seemnekartuli ja porgandi kasvatamisega.

Teine külastatav ettevõte oli Mahe Eeriksaare, kus toodetakse erinevaid hein-, ja ürditaimi ning valmistatakse taimeteesid. Ettevõttes on tegeletud seemnetega üle 10 aasta ning seemneid müüakse nii Eestis kui välismaal.

Suured tänud Janek ja Martin meid vastu võtmast.


1. JUULI ÄNTU + KARINU

Järjekorras juba üheksas “Avatud Noortalunike” ürituse toimus 1. juulil Viru- ja Järvamaal, kus oma tegemisi tutvustasid Lauri Bobrovski (Äntu mõis) ja Erkki Freibach (Karinu PM).

Kohtumis alustasime Äntu mõisas, kus Lauri andis ülevaate Kikerikii kaubamärgi all tarbijateni jõudvate mahemunade ja –broilerite tootmisest. Teiseks külastasime Erkki piimafarmi Karinul, kus on üle 400 lüpsilehma ja toimub tootmise kaasajastamine.

Pärast ettevõtetega tutvumist vahetati mõtteid Karinus, kus sai maitsta ka mahedat broileriliha otse Äntust.

Aitäh Laurile ja Erkkile meid võõrustamast.


1. OKTOOBER VIRUMAAL

Kaheksas “Avatud Noortalunike” üritus toimus Virumaal, kus oma tegemisi tutvustasid Alo Põldmaa (Kartul Simunast) ja Rando Vink Vinkymon OÜ-st.

Kohtumist alustasime Vinkymonis, kus Rando tutvustas, kuidas kasvatatakse ebaküdooniat ja küüslauku ning milliseid tooteid nendest tehakse. Teine külastatav ettevõte oli spetsialiseerunud kartulikasvatusele. Kartul Simunast on investeerinud nii moodsasse tehnikasse kui kaasaegsetesse hoidlatesse, saaki kasvatakse Eesti mõistes suurel pinnal.


23. JUULI LÄÄNEMAAL

“Avatud Noortalunikud” on ürituste sari, kus meie organisatsiooni liikmed tutvustavad oma tootmist ja räägivad väljakutsetest ja kordaminekutest ettevõtjana oma talus kohapeal. Sedalaadi üritus toimus 23.07 Läänemaal Tammejuure Mahetalus Noortaluniku Karin Tiit juures juba 7-ndat korda.

Talus toimetab terve perekond ja aegade jooksul on tegeletud nii lehma-ja seakasvatuse kui ka traditsioonilise taimekasvatusega. Tänaseks on pidama jäädud mahetootmise juurde, kus oma põldude saagist valmivad jahud, helbed ja õlid kohapealses veskis. Sortimendis on hetkel cirka 40 toodet. Rajatud on kaasaegne kuivatikompleks, mis võimaldab teenust pakkuda ka ümberkaudsetele tootjatele. Talu juurde on rajatud ka külalistemaja ja agroturismis nähakse head ettevõtlusriskide hajutamise võimalust.

Seekordsel üritusel osales külalisena maaeluminister Urmas Kruuse koos oma nõuniku Anti Haugasega. Vestlusringis andis minister ülevaate enda taustast ja hetke põllumajanduspoliitika suundadest, ning noortalunikud tutvustasid oma tegemisi ja väljakutseid “põllult”. Sedasorti arutelud on heaks sisendiks põllumajanduspoliitika kujundamisele tootjate tegelikest vajadustest lähtudes.

Suured tänud kõikidele osalejatele ja Karini perele.


17. JUUNI JÕGEVAL

17. juunil kogunesime Lalluka OÜ´s , kus 2021. aastal parimate talude valimisel „Tõe ja õiguse“ eripreemia vääriliseks pärjatud noortalunik Kuldar Kuld tutvustas oma ettevõtet, milles tegeletakse paralleelselt mahe- ja tava taimekasvatusega.


25. SEPTEMBER KARULAS

Reede pealelõunal kogunesid Noortalunikud Lõuna-Eestis, et tutvuda Mehise ja Mihkli majapidamistega. Päeva alustasime Männimetsa talus, kus toimetab Mihkel Maks koos oma elukaaslase Merikesega.

Noore peremehe hallata on üle 400 hektari eriti ilusate vaadetega põldusid. Kasvatatakse nii uba, hernest, rapsi kui ka erinevaid teraviljasid. Merike tegeleb lisaks troonipärija kasvatamisele maasikate ja vaarikateistandusega. Samuti hoolitsetakse pea pooleteise hektari suuruseõunaaia eest.

Ringkäik renoveeritavas kuivatikompleksis oli ühtaegu huvitav ja kasulik: Mihkel rääkis igapäevasest töökorraldusest, talupidamisega alustamisest, erinevatest arenguetappidest ja sellestki, millised on olnud tema suurimad väljakutsed. Muuhulgas tõi ta välja asjaolu, kuidas tootmissuunad ja nende vahetamine on erinevatel perioodidel ennast õigustanud: nii on piimakarjaga alustanud talu läinud eelmise piimakriisi mõjutustel edasi lihaveiste kasvatamisele ning tänaseks on põhirõhk hoopis põldudel ja vähemal määral ka marja- ning puuvilja kasvatusel. Samuti kombineeritakse tava-ja mahetootmist.

Mihkel on talutöid teinud 12-aastasest saadik. Täna on ta imeilusa talu peremees, ühistu Kevili liige, vabatahtlik päästja ja igati konkurentsivõimeline tootja. Sellest annab ka tunnistust osalemine tänavusel viljelusvõistlusel.

Päeva teisel poolel imetlesime Visnapuu Mehise Hereforde ja jutuhäälte peale kappas ka hobusekari kohale: tuli välja, et samuti 2019-nda aasta parima Noortaluniku hoolealused. Mooratsi OÜ-s haritakse 300 ha maad, millel kasvatatakse teravilja. Kogu tootmine on mahe.

Suurima väljakutsena nimetab Visnapuu  toodangu turustamist. Küsimusele, mis teda põllumeheks olemise juures kõige enam innustab, vastab Mehis, et absoluutselt kõik on väga vinge. Ka Mehis tegutseb lisaks talutöödele ja Noortalunike ühingu töösse panustamisele vabatahtliku päästjana.

Õhtu lõppes  Lõuna-Eestil traditsioonilise suitsusauna ja  tiigiga. Grillimise kõrvale võeti seekord teemadeks mahetootmise tulevik, riigimaade rentimine, hetke parimad  finantseerimisvõimalused investeeringuteks ja spekulatsioonid järgmise eelarveperioodi kohta.

Päeva kokkuvõtteks võib lisaks heale emotsioonile ja uutele teadmistele öelda, et nähtu ja kogetu kinnitas kuvandit tänasest Noortalunikust:noor põllumajandustootja on multifunktsionaalne, paindlik, innovaatiline,panustab kogukonda  vabatahtlikuna, osaleb ühistulises koostöös ning talle on oluline keskkonnasõbralik majandamine ja elukeskkonna hoidmine ja säilitamine maal.


17. JUUNI IISAKA TALUS

Enne jaaniaega kogunesid Noortalunikud kogemusi vahetama Iisaka Lambakasvatus- ja Käsitöötallu, kus Priidu ja Kädi rääkisid oma ettevõtte loo ja tutvustasid tootmist. Vaatamist ja kuulamist jagus: lisaks sellele, et talupere kasvatab ja aretab sinise tekseli tõugu lambaid, tegeletakse ka agroturismiga, ning naispere teeb imeilusat käsitööd kaltsuvaipadest käpikuteni, mida on soovijatel võimalik kohapealt ka endale soetada. Noor peremees Priidu on viimastel aastatel taastanud ulmelises koguses ajaloolisi kiviaedu ning koostöös sõber Joonasega on sisse seatud korralikult varustatud puidutöökoda, kus WoodFash kaubamärgi all toodetakse eritellimusmööblit, aga muuhulgas saab poiste käest tellida ka näiteks kauneid talusilte.

Seekord oli ebatraditsiooniliselt päeva planeeritud lisaks koolitus, mille viis läbi tunnustatud ja tuntud kommunikatsiooniekspert, meediaalase suhtluse „Hirmust eduni“ käsiraamatu autor ja mitmete avaliku elu tegelaste meediamentor Raul Rebane.

Kuidas luua oma lugu, kuidas edastada oma sõnum avalikkusele, kuidas anda edasi see, mida pead oluliseks Sina? Koolitus jättis osalejatele väga hea mulje: muuhulgas sisaldas see mitmeid praktilisi harjutusi, huvitavaid näiteid, edulugusid siitsamast Eestist ning oli tõesti inspireeriv nii mõneski mõttes.

Koos Noortalunikega veetis seekord päeva ka Eesti dokumentaalfilmi režissöör, filmioperaator ja stsenarist Joosep Matjus, kes jäädvustas meie ettevõtmist sügisel valmiva video tarbeks. Loomisel on materjal, millega tahame tutvustada enda tegemisi ning näidata, kui mitmekülgsed on ettevõtlusvõimalused maal noortele ettevõtjatele. Kes on need inimesed, kes kodumaist toitu toodavad ja maaelu väärtustavad ning hoiavad, ja kuidas see kõik tegelikult tänapäeval käib.

Päeva lõpetasid lõkketoidud ja Lahemaa Pärimuskoja tutvustus ning korralik äikesevihm.


VINKYMON JA KARTUL SIMUNAST

KOORTI KARTUL & MAHE EERIKSAARE


MTÜ Eesti Noortalunikud tegevusi viiakse ellu Maaeluministeeriumi „Projektitoetus põllumajandustootjate kestlike toidusüsteemide ja keskkonnaalase teadlikkuse suurendamiseks“ vahendite kaasabil