AVATUD NOORTALUNIKUD


Avatud noortalunikud on ürituste sari, mille käigus meie liikmed tutvustavad oma talu ja jagavad vahetult enda kogemusi ettevõtjana: kuidas alustada, millised on olnud suuremad väljakutsed, mida sektorisse sisenejad just selles valdkonnas tähele panema ja arvestama peaksid?


1. OKTOOBER VIRUMAAL

Kutsume teid järjekorras juba kaheksandale “Avatud Noortalunike” üritusele 1. oktoobril Virumaal, kus oma tegemisi tutvustavad Alo Põldmaa (Kartul Simunast) ja Rando Vink Vinkymon OÜ-st.

Kohtumist alustame Vinkymonis, kus Rando tutvustab, kuidas kasvatatakse ebaküdooniat ja küüslauku ning milliseid tooteid nendest tehakse Teine külastatav ettevõte on spetsialiseerunud kartulikasvatusele. Kartul Simunast on investeerinud nii moodsasse tehnikasse kui kaasaegsetesse hoidlatesse, saaki kasvatakse Eesti mõistes suurel pinnal.

Ringkäiku alustame Vinkymonis Ärinas. Sealt siirdume edasi Simunasse, kus peale ettevõttega tutvumist on võimalik muljeid ja kogemusi jagada vabamas õhkkonnas.

Ürituse algus 16.00

Et saaksime õhtuse koosviibimise paremini ette valmistada, palume kindlasti huvilistel allpool oleval vormil osalemissoovist märku anda hiljemalt 27.09.


EELNEVAD ÜRITUSED


23. JUULI LÄÄNEMAAL

Avatud Noortalunikud on ürituste sari, kus meie organisatsiooni liikmed tutvustavad oma tootmist ja räägivad väljakutsetest ja kordaminekutest ettevõtjana oma talus kohapeal. Sedalaadi üritus toimus 23.07 Läänemaal Tammejuure Mahetalus Noortaluniku Karin Tiit juures juba 7-ndat korda.

Talus toimetab terve perekond ja aegade jooksul on tegeletud nii lehma-ja seakasvatuse kui ka traditsioonilise taimekasvatusega. Tänaseks on pidama jäädud mahetootmise juurde, kus oma põldude saagist valmivad jahud, helbed ja õlid kohapealses veskis. Sortimendis on hetkel cirka 40 toodet. Rajatud on kaasaegne kuivatikompleks, mis võimaldab teenust pakkuda ka ümberkaudsetele tootjatele. Talu juurde on rajatud ka külalistemaja ja agroturismis nähakse head ettevõtlusriskide hajutamise võimalust.

Seekordsel üritusel osales külalisena maaeluminister Urmas Kruuse koos oma nõuniku Anti Haugasega. Vestlusringis andis minister ülevaate enda taustast ja hetke põllumajanduspoliitika suundadest, ning noortalunikud tutvustasid oma tegemisi ja väljakutseid “põllult”. Sedasorti arutelud on heaks sisendiks põllumajanduspoliitika kujundamisele tootjate tegelikest vajadustest lähtudes.

Suured tänud kõikidele osalejatele ja Karini perele.


17. JUUNI JÕGEVAL

17. juunil kogunesime Lalluka OÜ´s , kus 2021. aastal parimate talude valimisel „Tõe ja õiguse“ eripreemia vääriliseks pärjatud noortalunik Kuldar Kuld tutvustas oma ettevõtet, milles tegeletakse paralleelselt mahe- ja tava taimekasvatusega.


25. SEPTEMBER KARULAS

Reede pealelõunal kogunesid Noortalunikud Lõuna-Eestis, et tutvuda Mehise ja Mihkli majapidamistega. Päeva alustasime Männimetsa talus, kus toimetab Mihkel Maks koos oma elukaaslase Merikesega.

Noore peremehe hallata on üle 400 hektari eriti ilusate vaadetega põldusid.Kasvatatakse nii uba, hernest, rapsi kui ka erinevaid teraviljasid. Merike tegeleb lisaks troonipärija kasvatamisele maasikate ja vaarikateistandusega. Samuti hoolitsetakse pea pooleteise hektari suuruseõunaaia eest.

Ringkäik renoveeritavas kuivatikompleksis oli ühtaegu huvitav ja kasulik: Mihkel rääkis igapäevasest töökorraldusest, talupidamisega alustamisest, erinevatest arenguetappidest ja sellestki, millised on olnud tema suurimad väljakutsed. Muuhulgas tõi ta välja asjaolu, kuidas tootmissuunad ja nende vahetamine on erinevatel perioodidel ennast õigustanud: nii on piimakarjaga alustanud talu läinud eelmise piimakriisi mõjutustel edasi lihaveiste kasvatamisele ning tänaseks on põhirõhk hoopis põldudel ja vähemal määral ka marja- ning puuvilja kasvatusel. Samuti kombineeritakse tava-ja mahetootmist.

Mihkel on talutöid teinud 12-aastasest saadik. Täna on ta imeilusa talu peremees, ühistu Kevili liige, vabatahtlik päästja ja igati konkurentsivõimeline tootja. Sellest annab ka tunnistust osalemine tänavusel viljelusvõistlusel.

Päeva teisel poolel imetlesime Visnapuu Mehise Hereforde ja jutuhäälte peale kappas ka hobusekari kohale: tuli välja, et samuti 2019-nda aasta parima Noortaluniku hoolealused. Mooratsi OÜ-s haritakse 300 ha maad, millel kasvatatakse teravilja. Kogu tootmine on mahe.

Suurima väljakutsena nimetab Visnapuu  toodangu turustamist. Küsimusele, mis teda põllumeheks olemise juures kõige enam innustab, vastab Mehis, et absoluutselt kõik on väga vinge. Ka Mehis tegutseb lisaks talutöödele ja Noortalunike ühingu töösse panustamisele vabatahtliku päästjana.

Õhtu lõppes  Lõuna-Eestil traditsioonilise suitsusauna ja  tiigiga. Grillimise kõrvale võeti seekord teemadeks mahetootmise tulevik, riigimaade rentimine, hetke parimad  finantseerimisvõimalused investeeringuteks ja spekulatsioonid järgmise eelarveperioodi kohta.

Päeva kokkuvõtteks võib lisaks heale emotsioonile ja uutele teadmistele öelda, et nähtu ja kogetu kinnitas kuvandit tänasest Noortalunikust:noor põllumajandustootja on multifunktsionaalne, paindlik, innovaatiline,panustab kogukonda  vabatahtlikuna, osaleb ühistulises koostöös ning talle on oluline keskkonnasõbralik majandamine ja elukeskkonna hoidmine ja säilitamine maal.


17. JUUNI IISAKA TALUS

Enne jaaniaega kogunesid Noortalunikud kogemusi vahetama Iisaka Lambakasvatus- ja Käsitöötallu, kus Priidu ja Kädi rääkisid oma ettevõtte loo ja tutvustasid tootmist. Vaatamist ja kuulamist jagus: lisaks sellele, et talupere kasvatab ja aretab sinise tekseli tõugu lambaid, tegeletakse ka agroturismiga, ning naispere teeb imeilusat käsitööd kaltsuvaipadest käpikuteni, mida on soovijatel võimalik kohapealt ka endale soetada. Noor peremees Priidu on viimastel aastatel taastanud ulmelises koguses ajaloolisi kiviaedu ning koostöös sõber Joonasega on sisse seatud korralikult varustatud puidutöökoda, kus WoodFash kaubamärgi all toodetakse eritellimusmööblit, aga muuhulgas saab poiste käest tellida ka näiteks kauneid talusilte.

Seekord oli ebatraditsiooniliselt päeva planeeritud lisaks koolitus, mille viis läbi tunnustatud ja tuntud kommunikatsiooniekspert, meediaalase suhtluse „Hirmust eduni“ käsiraamatu autor ja mitmete avaliku elu tegelaste meediamentor Raul Rebane.

Kuidas luua oma lugu, kuidas edastada oma sõnum avalikkusele, kuidas anda edasi see, mida pead oluliseks Sina? Koolitus jättis osalejatele väga hea mulje: muuhulgas sisaldas see mitmeid praktilisi harjutusi, huvitavaid näiteid, edulugusid siitsamast Eestist ning oli tõesti inspireeriv nii mõneski mõttes.

Koos Noortalunikega veetis seekord päeva ka Eesti dokumentaalfilmi režissöör, filmioperaator ja stsenarist Joosep Matjus, kes jäädvustas meie ettevõtmist sügisel valmiva video tarbeks. Loomisel on materjal, millega tahame tutvustada enda tegemisi ning näidata, kui mitmekülgsed on ettevõtlusvõimalused maal noortele ettevõtjatele. Kes on need inimesed, kes kodumaist toitu toodavad ja maaelu väärtustavad ning hoiavad, ja kuidas see kõik tegelikult tänapäeval käib.

Päeva lõpetasid lõkketoidud ja Lahemaa Pärimuskoja tutvustus ning korralik äikesevihm.