AVATUD NOORTALUNIKUD


Avatud noortalunikud on ürituste sari, mille käigus meie liikmed tutvustavad oma talu ja jagavad vahetult enda kogemusi ettevõtjana: kuidas alustada, millised on olnud suuremad väljakutsed, mida sektorisse sisenejad just selles valdkonnas tähele panema ja arvestama peaksid?


25. SEPTEMBER KARULAS

Reede pealelõunal kogunesid Noortalunikud Lõuna-Eestis, et tutvuda Mehise ja Mihkli majapidamistega. Päeva alustasime Männimetsa talus, kus toimetab Mihkel Maks koos oma elukaaslase Merikesega.

Noore peremehe hallata on üle 400 hektari eriti ilusate vaadetega põldusid.Kasvatatakse nii uba, hernest, rapsi kui ka erinevaid teraviljasid. Merike tegeleb lisaks troonipärija kasvatamisele maasikate ja vaarikateistandusega. Samuti hoolitsetakse pea pooleteise hektari suuruseõunaaia eest.

Ringkäik renoveeritavas kuivatikompleksis oli ühtaegu huvitav ja kasulik: Mihkel rääkis igapäevasest töökorraldusest, talupidamisega alustamisest, erinevatest arenguetappidest ja sellestki, millised on olnud tema suurimad väljakutsed. Muuhulgas tõi ta välja asjaolu, kuidas tootmissuunad ja nende vahetamine on erinevatel perioodidel ennast õigustanud: nii on piimakarjaga alustanud talu läinud eelmise piimakriisi mõjutustel edasi lihaveiste kasvatamisele ning tänaseks on põhirõhk hoopis põldudel ja vähemal määral ka marja- ning puuvilja kasvatusel. Samuti kombineeritakse tava-ja mahetootmist.

Mihkel on talutöid teinud 12-aastasest saadik. Täna on ta imeilusa talu peremees, ühistu Kevili liige, vabatahtlik päästja ja igati konkurentsivõimeline tootja. Sellest annab ka tunnistust osalemine tänavusel viljelusvõistlusel.

Päeva teisel poolel imetlesime Visnapuu Mehise Hereforde ja jutuhäälte peale kappas ka hobusekari kohale: tuli välja, et samuti 2019-nda aasta parima Noortaluniku hoolealused. Mooratsi OÜ-s haritakse 300 ha maad, millel kasvatatakse teravilja. Kogu tootmine on mahe.

Suurima väljakutsena nimetab Visnapuu  toodangu turustamist. Küsimusele, mis teda põllumeheks olemise juures kõige enam innustab, vastab Mehis, et absoluutselt kõik on väga vinge. Ka Mehis tegutseb lisaks talutöödele ja Noortalunike ühingu töösse panustamisele vabatahtliku päästjana.

Õhtu lõppes  Lõuna-Eestil traditsioonilise suitsusauna ja  tiigiga. Grillimise kõrvale võeti seekord teemadeks mahetootmise tulevik, riigimaade rentimine, hetke parimad  finantseerimisvõimalused investeeringuteks ja spekulatsioonid järgmise eelarveperioodi kohta.

Päeva kokkuvõtteks võib lisaks heale emotsioonile ja uutele teadmistele öelda, et nähtu ja kogetu kinnitas kuvandit tänasest Noortalunikust:noor põllumajandustootja on multifunktsionaalne, paindlik, innovaatiline,panustab kogukonda  vabatahtlikuna, osaleb ühistulises koostöös ning talle on oluline keskkonnasõbralik majandamine ja elukeskkonna hoidmine ja säilitamine maal.


EELNEVAD ÜRITUSED


17. JUUNI IISAKA TALUS

Enne jaaniaega kogunesid Noortalunikud kogemusi vahetama Iisaka Lambakasvatus- ja Käsitöötallu, kus Priidu ja Kädi rääkisid oma ettevõtte loo ja tutvustasid tootmist. Vaatamist ja kuulamist jagus: lisaks sellele, et talupere kasvatab ja aretab sinise tekseli tõugu lambaid, tegeletakse ka agroturismiga, ning naispere teeb imeilusat käsitööd kaltsuvaipadest käpikuteni, mida on soovijatel võimalik kohapealt ka endale soetada. Noor peremees Priidu on viimastel aastatel taastanud ulmelises koguses ajaloolisi kiviaedu ning koostöös sõber Joonasega on sisse seatud korralikult varustatud puidutöökoda, kus WoodFash kaubamärgi all toodetakse eritellimusmööblit, aga muuhulgas saab poiste käest tellida ka näiteks kauneid talusilte.

Seekord oli ebatraditsiooniliselt päeva planeeritud lisaks koolitus, mille viis läbi tunnustatud ja tuntud kommunikatsiooniekspert, meediaalase suhtluse „Hirmust eduni“ käsiraamatu autor ja mitmete avaliku elu tegelaste meediamentor Raul Rebane.

Kuidas luua oma lugu, kuidas edastada oma sõnum avalikkusele, kuidas anda edasi see, mida pead oluliseks Sina? Koolitus jättis osalejatele väga hea mulje: muuhulgas sisaldas see mitmeid praktilisi harjutusi, huvitavaid näiteid, edulugusid siitsamast Eestist ning oli tõesti inspireeriv nii mõneski mõttes.

Koos Noortalunikega veetis seekord päeva ka Eesti dokumentaalfilmi režissöör, filmioperaator ja stsenarist Joosep Matjus, kes jäädvustas meie ettevõtmist sügisel valmiva video tarbeks. Loomisel on materjal, millega tahame tutvustada enda tegemisi ning näidata, kui mitmekülgsed on ettevõtlusvõimalused maal noortele ettevõtjatele. Kes on need inimesed, kes kodumaist toitu toodavad ja maaelu väärtustavad ning hoiavad, ja kuidas see kõik tegelikult tänapäeval käib.

Päeva lõpetasid lõkketoidud ja Lahemaa Pärimuskoja tutvustus ning korralik äikesevihm.