11
juuli
Mooratsi Talu, Mehis Visnapuu, aasta noortalunik

Edukas talu nõuab kogu pere panust

Reedel külastas Eesti Talupidajate Keskliidu neljaliikmeline žürii talukonkursil osalevaid talusid, et välja selgitada selleaastane parim talu. Külastuseks valiti välja viis talu, millest kõik olid head näited sellest, et maal edukas olemiseks on vaja kogu pere toetust ja järjekindlust.

Artikkel täismahus maaelu.postimees.ee

Mooratsi Talu, Mehis Visnapuu, aasta noortalunik

MTÜ Eesti noortalunikud liige Mehis Visnapuu abikaasaga


Mooratsi talu noor peremees Mehis Visnapuu meenutab, et tema oleks hea meelega juba lasteaialapsena tulnud vanaisa tallu toimetama. Tema soov on nüüdseks täitunud – 2007. aastal tuli ta Lääne-Virumaalt Valgamaale elama. Kui alguses toimetas ta talus koos vanaisaga, siis peagi juba ise peremehena. Praegu 28aastane talunik tegeleb Valgamaal Lüllemäe külas maheda teravilja ja herefordi tõugu lihaveiste kasvatamisega.

Kui kodutalus on tal olenevalt aastast 30–40 amme, siis lisaks panustab ta pere tegemistesse ja koos samas piirkonnas talunikuna tegutseva isaga saadetakse sügisel lautadesse umbes 500 looma. Talu juurde kuulub 200 hektarit haritavat maad.Kodutalu juures karjatab ta lihaveiseid maalilistel Karula maastikel, karjatamine on vajalik maastike hooldamiseks ja kasulik lihale. „Restoranid kiitsid, et loomade liha on väga hea just mitmekesise toidu pärast,” lisab Visnapuu, kes turustab liha Liivimaa Lihaveise vahendusel.Lisaks Karula kuppelmaastikule on tema veised näinud ka merd ja hooldanud Pärnu rannaniitusid, praegugi on seal umbes 160 looma.

„Me oleme pereettevõte ja proovime võimalikult palju ise ära teha,” pole tal enda sõnul seetõttu agroturismist huvitatutele oma tegemiste tutvustamiseks ehk nii palju aega, kui oleks uudistajatel soovi. „See on nagu pooleldi hobi ka, tahadki ise tööd teha,” põhjendab ta. Lisaks veistele on tema kodutalus hobused, kellega tegeleb õde. Visnapuu pakub õppuritele võimalust käia talutööd õppimas ja tegemas.

Mehis Visnapuu on ka väga aktiivne MTÜs Eesti Noortalunike Liit ja eelmisel sügisel asus ta taas kooliteele Järvamaa Kutsehariduskeskuses.

Parimatele taludele anti tiitlid välja Ida-Virumaal Eesti Kaevandusmuuseumis toimunud XXVIII talupäeval. Mooratsi talu peremees Mehis Visnapuu valiti parimaks noortalunikuks.


MTÜ Eesti Noortalunikud tegevusi viiakse ellu Maaeluministeeriumi „Projektitoetus põllumajandustootjate kestlike toidusüsteemide ja keskkonnaalase teadlikkuse suurendamiseks“ vahendite kaasabil