29
sept.

Avatud Noortalunikud Karulas

Reede pealelõunal kogunesid Noortalunikud Lõuna-Eestis, et tutvuda  Mehise ja Mihkli majapidamistega. Päeva alustasime Männimetsa talus, kus toimetabMihkel Maks koos oma elukaaslase Merikesega.

Noore peremehe hallata on üle 400 hektari eriti ilusate vaadetega põldusid.Kasvatatakse nii uba, hernest, rapsi kui ka erinevaid teraviljasid. Merike tegeleb lisaks troonipärija kasvatamisele maasikate ja vaarikateistandusega. Samuti hoolitsetakse pea pooleteise hektari suuruseõunaaia eest.

Ringkäik renoveeritavas kuivatikompleksis oli ühtaegu huvitav ja kasulik: Mihkel rääkis igapäevasest töökorraldusest, talupidamisega alustamisest, erinevatest arenguetappidest ja sellestki, millised on olnud tema suurimad väljakutsed. Muuhulgas tõi ta välja asjaolu, kuidas tootmissuunad ja nende vahetamine on erinevatel perioodidel ennast õigustanud: nii on piimakarjaga alustanud talu läinud eelmise piimakriisi mõjutustel edasi lihaveiste kasvatamisele ning tänaseks on põhirõhk hoopis põldudel ja vähemal määral ka marja- ning puuvilja kasvatusel. Samuti kombineeritakse tava-ja mahetootmist.

Mihkel on talutöid teinud 12-aastasest saadik. Täna on ta imeilusa talu peremees, ühistu Kevili liige, vabatahtlik päästja ja igati konkurentsivõimeline tootja. Sellest annab ka tunnistust osalemine tänavusel viljelusvõistlusel.

Päeva teisel poolel imetlesime Visnapuu Mehise Hereforde ja jutuhäälte peale kappas ka hobusekari kohale: tuli välja, et samuti 2019-nda aasta parima Noortaluniku hoolealused. Mooratsi OÜ-s haritakse 300 ha maad, millel kasvatatakse teravilja. Kogu tootmine on mahe.

Suurima väljakutsena nimetab Visnapuu  toodangu turustamist. Küsimusele, mis teda põllumeheks olemise juures kõige enam innustab, vastab Mehis, et absoluutselt kõik on väga vinge. Ka Mehis tegutseb lisaks talutöödele ja Noortalunike ühingu töösse panustamisele vabatahtliku päästjana.

Õhtu lõppes  Lõuna-Eestil traditsioonilise suitsusauna ja  tiigiga. Grillimise kõrvale võeti seekord teemadeks mahetootmise tulevik, riigimaade rentimine, hetke parimad  finantseerimisvõimalused investeeringuteks ja spekulatsioonid järgmise eelarveperioodi kohta. Päeva kokkuvõtteks võib lisaks heale emotsioonile ja uutele teadmistele öelda, et nähtu ja kogetu kinnitas kuvandit tänasest Noortalunikust:noor põllumajandustootja on multifunktsionaalne, paindlik, innovaatiline,panustab kogukonda  vabatahtlikuna, osaleb ühistulises koostöös ning talle on oluline keskkonnasõbralik majandamine ja elukeskkonna hoidmine ja säilitamine maal.


Avatud noortalunikud on ürituste sari, mille käigus meie liikmed tutvustavad oma talu ja jagavad vahetult enda kogemusi ettevõtjana: kuidas alustada, millised on olnud suuremad väljakutsed, mida sektorisse sisenejad just selles valdkonnas tähele panema ja arvestama peaksid?

Loe lähemalt


MTÜ Eesti Noortalunikud tegevusi viiakse ellu Maaeluministeeriumi „Projektitoetus põllumajandustootjate kestlike toidusüsteemide ja keskkonnaalase teadlikkuse suurendamiseks“ vahendite kaasabil